Galungan i Kuningan na Bali
Od kilku dni nie mogliśmy spać. W nocy słyszeliśmy szuranie, pukanie, różne odgłosy dochodzące z dachu i ścian. Budziłam się, w nocy z krzykiem, czując w domu czując obecność, a czasem nawet dotyk obecność na sobie. Każdej nocy, śniła, mi się starsza Balijka, wchodząca do domu przez balkon. Zaczęłam czytać, o święcie, które obecnie jest obchodzone na wycie. Galungan na Bali, to początek nowego roku.
Pawukon, rok na Bali trwa 210 dni. I obecnie żyjemy w 1942 roku (2020 w Europie).
Galungan i Kuningan na Bali, to jedne z najważniejszych świat. Trwają 10 dni, rozpoczynają się dniem Galungan, kończą się obchodami Kuningan.
Galungan na Bali to święto, podczas którego świętuje się stworzenie wszechświata, zwycięstwo dobra – Dharmy, nad złem, Adharmą. Podobne święto, Diwali znajdziemy też w Hinduizmie, ale odbywa się w innym terminie, pod koniec roku. Galungan obchodzony jest w rodzinnych świątyniach, każdy lokalny dom czy restauracja ma jedną lub więcej małych świątyń. Balijczycy wierzą, że bogowie zstępują na ziemię, a dusze przodków składają wizytę rodzinie. Odwiedzają swoich krewnych i rodzinne domy. Balijczycy wierzą, że podczas Galungan tylko dobre dusze, dobrych ludzi, pochowanych w prawidłowy spsoób mogą zejść na ziemię.
Galungan jako ruchome święto, jest zawsze obchodzone w środę.
Przygotowania do uroczystości rozpoczynają się w poprzedni poniedziałek od przygotowania ciast, które zostaną użyte jako dary dla bogów i dusz. We wtorek mężczyźni przygotowują uroczysty obiad (zabijają świnie (babi), i przyrządzają z nich kiełbasy podobne do kaszanek, oraz małe kotleciki), a kobiety przygotowują ofiary. Na Bali wiele codziennych i religijnych czynności przydzielonych jest do konkretnych płci.
Mężczyźni robią też „penjor”, pięknie zdobione bambusowe pnie z kolbami kukurydzy, plecionymi liśćmi palm, żółtą lub białą tkaniną i młodymi pędami kokosa, które umieszczają na poboczach dróg i przed każdym domem.
Uroczystości dobiegają końca wraz z obchodami oczyszczenia Kuningan. Tego samego dnia dusze przodków opuszczają rodzinną świątynię, by powrócić do swoich rodzin za rok. Ten dzień to też czas na zabawę i odpoczynek.
*do tego artykułu wykorzystałam zdjęcia znalezione w internecie
Ciekawi Cię świat wierzeń na Bali? Zobacz też:
Leave A Comment