Cześć Słonka, dziś mam dla Was post, o tym, ile kosztuje życie na Bali. Jak przygotować się finansowo , ile kasy zabrać ze sobą, żeby dobrze się bawić, ale nie stracić fortuny. Post może nie do końca oparty jest na moich wydatkach , bo ja z pieniędzmi mam dziwną relację. Potrafię oszczędzać i liczyć każdą złotówkę. Potrafię też, rozwalać kasę na głupoty, które sprawiają mi przyjemność . Wiec z jednej strony nie kupię nowej kurtki na zimę, ale zrobię sobie upgrade do biznesu… no wzorem do naśladowania w tej kwestii nie jestem, ale mam nadzieje,że pomogę Ci zaplanować swoje wydatki na Bali.

Zacznijmy od początku. 

Ile kosztują bilety na Bali?

 

2500/3000 zł w klasie ekonomicznej lecąc dobrymi liniami typu Emirates/ Etihad/ Qatar.

Wyloty warto sprawdzić nie tylko z Warszawy, ale też z Berlina, Pragi czy Mediolanu.

1700/2000 zł lecąc liniami Ukraińskimi lub Rosyjskimi. No to nie są bezpieczne linie. Wybierz mądrze i świadomie.
*bardzo przepraszam wszyskich których uraził mój komentarz na temat tych linii. W obliczu dzisiejszej tragedii artykuł okazałam się nie na miejscu. Z całego serca modlę się za rodziny oraz ofiary.

Ile kosztuje wynajem…

 

Pokój w fajnej lokalizacji kosztuje koło 1000/1200 zł miesięcznie. To niewielki pokój z klimatyzacją i łazienką, wspólną kuchnią, jeśli masz szczęście, również wspólnym basenem.

Oczywiście, im drożej, tym lepszy standard 

Cała willa (3/4 pokoje) własny basen, kuchnia, kosztuje ok. 4000 zł miesięcznie.

W każdej opcji masz codziennie (lub częściej) sprzątnie, wymianę pościeli minimum raz w tygodniu. Więc wygodnie i niczym nie musisz się martwić.

Ile kosztuje życie na Bali? Ulubiony dział, czyli jedzenie i alkohol!

 

Bali ma niesamowite spektrum, jeśli chodzi o koszta jedzenia. Bo obiad zjesz za 2 zł i za 200 zł. Bez problemu, na każdym roku ulicy znajdziesz tańsze i droższe knajpy. A więc…

Obiad w lokalnym warungu (ładnym, takim gdzie jedzą lokalesi i turyści) w skład wchodzi ryż, tofu, warzywa, sałaty, curry… 2/3 zł. Jeśli dodasz, mięso lub rybę 4/5 zł.

Obiad w brzydkim warungu, w którym jedzą głównie lokalesi 70 gr/ 1 zł i naprawdę jest smaczny. Ja nie jem mięsa, wiec mam pewność, że się nie zatruję. Warto spróbować diety wege będąc na Bali.

 

Obiad w ładniej facny insta worthy knajpce kosztuje ok. 30/ 40zł i jest pyszny.

Pizza kosztuje zawsze ponad 40 zł. Szczególnie jeśli zależy Ci na dobrej jakości serze. Niewiele miejsc serwuje naprawdę dobre ciasto i jakościową mozzarellę. Łapcie zdjęcie w miarę przystępnej cenowo i całkiem smacznej pizzy w Canngu. 

Kawa… kawa to niezrozumiały dla mnie temat na Bali.

Więc Bali kopi (lokalna kawa) kosztuje ok 1zł. I jest ok. Bez szału.

 

Kawa w ładnych miejscach kosztuje koło 20/30 zł. Dlaczego tak jest? Nie wiem.

Tańsza opcja na dobra kawę to kawiarnie w sklepach typu Cirkle K, ale nie mają mleka sojowego. Koszt takiej kawy to 7-10 zł.

 

Alkohol. Naprawdę nie wiem, dlaczego kochając dobre wino, pokochałam kraj, gdzie wino jest.. drogie i jest trudno dostępne.

 

Za butelkę lokalnego wina (Two Islands, Hatten, Plaga ) zapłacisz w sklepie ok. 50 zł. I jest to naprawdę słabe wino. Jeśli już się zdecydujesz rose jest najlpsze. 

Butelka wina z Australii, Europy czy Ameryki to już wydatek kolo 200/300 zł w sklepie. Boje się spytać ile w kanjpie: ))

 

Piwo to ulubiony lokalny napój.

Mały Bintang kosztuje ok. 8 zł

Duży Binatng koło 10 zł

Takie same ceny są w sklepach i w restauracjach.

Wódka to też trudny temat.

Ice Viking – to jedna wódka w europejskiej cenie. Za 0,5 zapłacisz ok. 30 zł. Nie umiera się od niej, sprawdziłam.

Każda inna to już koszt ok. 200/300 zł za litr.

Lokalne alkohole: arak, wino palmowe są tanie, ale ich pochodzenie jest dość wątpliwe. Warto spróbować, dla zasady i smaku, ale nie warto przesadzać, bo można obudzić się bez zmysłu wzroku. Szkoda by było, moim zdaniem.

 

Papierosy natomiast są obłędnie tanie. Paczka kosztuje koło 7 zł. Podobno są pyszne, nie wiem nie pale. Ale widok kobiety w 7 miesiącu ciąży z lokalnym papierosem w ręku nikogo nie dziwi.

 

Zajęcia i inne przyjemości:

Godzinna lekcja jogi :30/40 zł

(ubranie do jogi http://cardiobunny.com)

Godzinna lekcja surfingu : 30/40 zł

Wypożyczenie deski do surfa na cały dzień: 20 zł

Jest też bardzo dużo fajnych darmowych atrakcji, trzeba być na bieżąco i śledzić lokalne wydarzenia.

Transport:

Transport na Bali to dla mnie zawsze duży koszt. Ponieważ nie umiem jeździć skuterem. A jak próbuję to kończy się nowymi bliznami. Zawsze ubierajcie kasak kochani, już się o tym przekonałam!

No więc na Bali instalujemy aplikację Gojek oraz Grab – lokalne ubery. Można jeździć skuterem jako pasażer lub wziąć auto. Ceny są naprawdę niskie.

 

Gojek Ride (skuter)

Canggu- Semyniak 10 zł

Canggu- Ubud 30 zł

Bliskie przejazdy ok. 2-3 zł

 

Gojek Drive (auto)

Canggu- Semyniak 30 zł

Canggu- Ubud – 70 zł

Bliskie przejazdy ok. 20 zł

 

Jeśli checie dostać się na lotnisko, możecie z jednym z moich kierowców.

 

Alek

+6281999671777

Wayan

+62 812 37868385

 

Powiedzcie, że jesteście od Wika Król z Polski — zniżka gwarantowana. Ale i tak negocjujcie ceny!

Dobra, teraz beauty! Czyli paznokcie, włosy i wszytko inne…

 

Salony kosmetyczne dzielą się na 3 grupy

Australijskie z kosmicznymi cenami. Np. czesanie włosów 400 zł. Nie żartuje. Hybryda 200 zł

Francuskie / Holenderskie z takimi cenami jak w Polsce. Czesanie włosów 120 zł, farba 200/300 zł, paznokcie 100/150 zł. Byłam np. w tym cudonym salonie w Seminiak, który jest też barem. Wino w cenie czesania!

Lokalne. Ja za farbę z czesaniem zapłaciłam 80 zł. Wiec chyba cena jest dobra. Jestem pewna, że poza miastem będzie o wiele taniej.

Mimo że Azja słynie z masaży na Bali nie ma takiego raju cenowego jak w Tajlandii.

Za godzinny masaż całego ciała zapłacisz kolo 50 zł.

Sprawdź też jak samemu dbać o skórę w tropikach:

Pielęgnacja skóry w tropikach. Orientana na Bali

Skoro już jesteśmy przy damskich tematach…

Tampony / podpaski są trudno dostępne i naprawdę drogie. Paczka kosztuje ponad 30/40 zł w zależności od miasta. Warto zabrać je ze sobą z kraju.

 

Tatuaże. Bo na Bali każdy robi sobie tatuaże: )

Ceny są o jakieś 30% niższe niż w Polsce. Przy czym wiele salonów oferuje naprawdę dobre usługi. Za to maleństwo ,które zrobiłam sobie teraz zapaliłabym jakieś 200 zł: ) ale dla mnie jest bezcenny: )

Ile kosztuje życie na Bali? Ogólnie rzecz biorąc, jeśli nie pijesz alkoholu ceny życie będą niższe niż w Polsce, ale nie wiele. 

Zobacz też:

 

Jaka część Bali jest najlepsza dla Ciebie?