Jak się spakować na wakacje? Na pewno powinnaś zabrać ze sobą mniej rzeczy,niż myślisz, że potrzebujesz. Ale wrócimy do tego… aby skutecznie spakować się na wakacje musisz poznać dwie metody.

1. Wrzucić do walizki / plecaka wszytko co chcesz, po czym usiąść na niej, skakać, dociskać i starać się ją zamknąć (działa!).

2. Nauczyć się kilku podróżniczych trików, które pomogą Ci spakować się porządnie i z głową (też działa!).

Co wybrać? Plecak czy walizkę?

Podstawowe i bardzo trudne pytanie. Plecak jest wygodny, szczególnie jeśli dużo się przemieszczasz. Ubierasz na plecy i bez problemu możesz spacerować nawet kilkanaście km. Z walizką jesteś mniej mobila i zależna od transportu czy osób, które pomogą Ci gdzieś ją wnieść.
Natomiast w plecaku w wiele trudniej zachować porządek i ład. W walizce znacznie łatwiej poukładać rzeczy.
Ja lubię niezależność i wolę pakować się do plecaka. Tym razem, po raz pierwszy byłam w Azji z walizką i muszę przyznać, że trochę tego żałuje, bo zamiast jeździć skuterem, musiałam wydawać więcej pieniędzy na taksówki.

Podsumowując:

Plecak: na wyprawy i podróże solo.
Walizka: na mniej wyczynowe wycieczki. Bardziej hotel life.

Jak się spakować na wakacje: Kosmetyki.
Jakie kosmetyki spakować na wakacje? Warto wybrać miniaturki; możesz zaopatrzyć się w te z hotelu (tak, możesz je zabrać) lub w drogerii kupić małe pojemniki. Proponuje nie szaleć i nie zabierać za sobą wielkich opakowań szamponów czy odżywek. Lubie testować lokalne kosmetyki i zazwyczaj kupuje coś na miejscu.

Podsumowując:
1. Przestaw się na miniaturki.
2. Testuj lokalne kosmetyki.
(Jeśli wybierasz się w tropiki, sprawdź, jakie kosmetyki warto ze sobą zabrać – klik!)

Kosmetyczka ze wszystkim
To moje magiczne rozwiązanie na roztrzepanie. Jedna kosmetyczka, gdzie trzymam wszytko, co będzie mi potrzebne podczas lotu.

Dokumenty, balsam do ust, ładowarkę, mgiełkę do twarzy, trochę pieniędzy, kartę kredytową, słuchawki. I pilnuj tej kosmetyczki bardzo, ale to bardzo uważnie, ponieważ jeśli zginie, masz, krótko mówiąc, przerąbane.

Extra travel tip:
Zawsze rób zdjęcie swoim dokumentom i trzymaj je w ulubionych lub innym folderze, który łatwo znajdziesz, nigdy nie wiesz, kiedy Ci się przydadzą.

Małe rzeczy, do małych kieszonek uniwersalna prawda, której nauczyła mnie Plaamkaa.
W wersji pakowania polecam małe rzeczy do małych torebek. Ekologiczne lniane torby na zakupy (lub cokolwiek innego) idealnie sprawdzą sie aby włożyć do nich bieliznę, bikini, skarpetki, drobiazgi… Pewnie ktoś bardzo poukładany mógłby nawet opisać takie torby, żeby nie robić bałaganu szukając rzeczy!
Extra travel tip:
Jeśli wypakujesz się w hotelu, takie torby możesz używać na zakupach lub zanieść w nich rzeczy do prania. I jest less waste!

Rolowanie
Kolejna uniwersalna prawda blogerek podróżniczych. Rzeczy rolujemy! O właśnie tak jak na zdjęciu. Dzięki temu oszczędzamy czas i miejsce w walizce. Plus, w wielu wypadkach unikamy prasowania.

Kapelusze

Czy ktoś tu tęskni za czasami, gdy kapelusze podróżowały w wielkich kartonowych pudłach, a podróż do Azji zajmowała długie miesiące? Ja nie specjalnie, szczególnie że długość życia wynosiła wtedy znacznie mniej i nie było internetu. Jak najlepiej spakować kapelusze na wakacje? Niestety, jeśli zabieramy ze sobą kapelusze, najlepiej trzymać je w ręku, po czym umieścić w luku bagażowym nad głową. W walizce nie mają szans.

Co pakujemy do bagażu podręcznego?
Wspomnianą wyżej magiczną kosmetyczkę ze wszystkim. Elektronikę, sprzęt fotograficzny, ciepły szal/ bluzke aby okryć się w samolocie, nadmuchiwaną poduszkę, jeśli lubisz spać na takiej (nie wiem czemu to napisałam, nigdy takiej nie miałam).

Wielorazową butelką na wodę — cudowna oszczędność pieniędzy i pro ekologiczne zachowanie na lotniskach gdzie butelka wody kosztuje 40 zł (lotnisko w Doha, pozdrawiam). Ostatnio zauważyłam, że bardzo dużo hoteli oferuje też bezpłatne uzupełniania wody, jeśli masz swoją butelkę.

Extra travel tip:
Naprawdę potrzebujesz mniej rzeczy niż myślisz: ) no i czasem warto kupić cos lokalnie, wiec rozłóż wszystko co planujesz zabrać na podłodze i naprawdę zastanów się ile z tych rzeczy potrzebujesz.

Zobacz też:

Co warto zobaczyć na północy Tunezji. Discover Tunisia.