Jak zamieszkać na Bali.

Bardzo gorący temat. Jak zamieszkać na Bali. Podczas pandemii zmieniło się wszytko. Wielu z Was zmieniło prace, partnera, miejsce zamieszkania, całe życie. Ja zamieszkałam na stałe na Bali. Wczesnej byłam tu kilka miesięcy w roku, a resztę czasu podróżowałam. Ale… to nie o mnie. Tylko o Tobie. Chcesz wiedzieć jak legalnie zamieszkać na Bali? Zapraszam.

Ps. do 8.02.2021 nie można przyjechać do Indonezji. Będę na bieżąco informować o zmianach u mnie na INSTAGRAMIE WIKAKROL MINDFULTRAVEL oraz w tym artykule: )

Praca
Skoro chcesz gdzieś mieszkać, musisz z czegoś żyć. Albo mieć bogatego męża, żonę, rodziców.. spoko opcja. Praktycznie nie możesz legalnie pracować w Indonezji. Chyba że masz wizę pracowniczą Kitas. Niestety Kitas jest drogie i osoby z małymi biznesami online nie są w stanie sobie na nią pozwolić. Tak samo, jak mała firma nie jest w stanie zapłacić z Twoje Kitas.

Posiadacze żadnej innej wizy, nie mogą legalnie pracować ani nawet otrzymywać dochodu w swoim kraju (jeśli nie są na wakacjach oczywiście). Po 180 dniach* w Indonezji prawnie jesteśmy zobowiązani do płacenia podatków w tym kraju. Czy tak jest- nie do końca.
Większość osób, które znam pracują online, zarabiając w swoim kraju, lub gdzieś na świecie. Część z nich sama opłaca swoje kitas lub wizę biznesową.

*Obywatele USA, jeśli pracują zdalnie, ale zarabiają w Ameryce i płaca tam podatki są zwolnieni z tego obowiązku.

Wizy…
Kolejny temat, który utrudnia zamieszkanie w Indonezji. Polityka wizowa jest (była) dość skomplikowana. Opiszę tutaj w skórcie jak było do 2020, ponieważ wszystkie wizy turystyczne nie są teraz wydawane. Rzetelne informacje zawsze są też na stronie Imigrasi. (KLIK)

Wiza turystyczna do 30 dni. Jest darmowa, dostajesz ją na lotnisku. Po 30 dniach musisz wylecieć z kraju.

Visa on Arrival (VOA), działa jak turystyczna, ale ma opcję jednego przedłużenia. Na lotnisku musisz wykupić wizę za 30$, następnie po 30 dniach musi udać się do urzędu imigracyjnego i zapłacić za przedłużenie na kolejne 30 dni. Wymagany jest paszporty ważny min 6 miesięcy i bilet powrotny/ wylotu z kraju.

Social / Cultural visa. Na tej wizie zostaje bardzo dużo expatów, którzy mieszkają w Indonezji. Została stworzona dla osób, które chcą dłużej pozwiedzać kraj, poznać zwyczaje i kulturę. Social wizę B-211 można przedłużyć do 4 razy na 30 dni bez konieczności opuszczania kraju. Co oznacza, że ​​możesz pozostać w Indonezji do 180 dni. I dokładnie tak długo możesz legalnie być w Indonezji nadal otrzymując wynagrodzenie w swoim kraju.
Jakakolwiek praca zarobkowa jest nielegalna.

Temporary Stay Permit Working visa (KITAS)– wiza, na której możesz legalnie pracować. Nie jest łatwo ją dostać. Firma, która chce zatrudnić, musi konkretnie udowodnić, że potrzebuje obcokrajowca do pracy. Mogą ją otrzymać tylko osoby w wieku od 25 do 50 lat*. I ceny są zalenie o tego co będziesz chciała robić.
*gdy jedna osoba z rodziny jest zatrudniona, małżonka / małżonek i dzieci mogą też dostać Family kitas. Tylko legalne związki, wymagany jest certyfikat ślubu, sorrry.

Oprócz tego mamy jeszcze:

Student visa (Student KITAS)
Retirement visa (Retirement KITAS)

To pozwolenia na zostanie w kraju, gdy jest się studentem lub na emeryturze. W obu wpadkach nie wolno legalnie pracować, ale można być w kraju do 180 dni. Znam kilka osób na wizie studenckiej, które bardzo doceniają ten czas i dobrze się bawią.

To tak, w duużym skrócie, temat jak zamieszkać na Bali nie da się nie poruszyć tematyki wiz, ale na razie wszytko się pozmieniało i żadne wizy nie są wydawane. Więc tylko poglądowo, żebyście widzieli, że to nie takie proste.

* Overstay. Jeśli przekroczysz swój czas, pobytu ustalony w wizie musisz zapłacić karę. Za każdy dzień 1 000 000 rupii za dobę (około 270 zł). KAŻDY DZIEŃ. Znam ten ból, płaciłam za 6.

Zakup mieszkania / ziemi…
Baaang. Znów. Zakup ziemi przez obcokrajowców nie jest legalny w Indonezji. Obcokrajowiec to każda osoba z obywatelstwem innym niż indonezyjskie. Baaaang, nie można mieć podwójnego obywatelstwa będąc jednocześnie obywatelem Indonezji. Wiec bierzesz ślub i musisz wybrać które obywatelstwo chcesz zatrzymać. Więc.. nie jest łatwo, ale powstało kilka sposobów.

Nominee Ownership” nielegalne porozumienie, w ramach którego ziemia jest kupowana przez osobę nominowaną (wyznaczona osoba) w imieniu cudzoziemca. Czasem działa, czasem nie. Ponieważ jeśli ktoś się o tym dowie, na 100% stracisz ziemie na rzecz swojego nominowanego, lub po prostu ją odbiorą.

FREEHOLD– to rozwiązanie jest bezpieczniejsze i działa lepiej. Legalnie wynajmujesz ziemie od Indonezyjczyka. Możesz robić z nią co chcesz (zgodnie z prawem, oczywiście) i po określonym okresie oddajesz balijskiej rodzinie. Brzmi jasno? Znaczy, że stawiasz sobie dom, i po np. 30 latach oddajesz ziemie i możesz zabrać sobie dom. I wiele osób się na to decyduje.

Przeglądałam zdjęcia do artykułu, i pewnie można bez zakupu ziemi mieszkać w vanie : ) muszę sprawdzić.

Koszta życia
Dokładny post o kasztach życia na Bali znajdziesz tutaj:

Ile kosztuje życie na Bali.

Ogólnie rzecz biorąc można żyć tutaj taniej niż w Europie, ale ja praktycznie wydaje tyle samo. Tak naprawdę zleży to do standardu, który lubisz i czy pijesz alkohol. O cenach alkoholu poczytasz tutaj:

Alkohol na Bali

5. Jakość życia.
Lubię mieszkać na Bali ze względu na:
*ludzi- poznaje się tutaj niesamowitych ludzi. Naprawdę każdy jest ciekawy i wyjątkowy i robi ze swoim życiem coś nadzwyczajnego. Mam nadzieję, że przyjaźnie utrzymamy na całe życie.
*klimat- ok, jest pora deszczowa, ale myślę ze temperatura ponad 25 stopni przez większość roku rekompensuje ten czas.
*zdrowe jedzenie – dla mnie to bardzo ważne, jedzenie kupuje na lokalnym targu, prost z pola. Nie ma chemii, polepszaczy, realnie widzimy jak te warzywka i owoce sobie rosną.
*różnorodność. Nie mówię nawet o różnorodności całego kraju z 17 tysiącami wysepek! Nawet na Bali możesz w ciągu jednego dnia surfować na południu, a potem pic gorącą herbatę marznąć w górach. Możesz oglądać klify w Uluwatu albo tarasy ryżowe w Ubud. Wspinać się na wulkany albo leżeć w Beach klubie. Różnorodność serio robi robotę, każdy ma coś dla siebie.

 

Może zainteresuje Cię też:

Bali, lokalne targi, warungi i kultura jedzenia : )